چند نکته در یک پیام و یک نماز میّت - شین مثل شعور قیمت سرور خرید سرور قیمت سرور اچ پی قیمت رم سرور قیمت هارد سرور قیمت لپ تاپ قیمت لب تاب قیمت نوت بوک قیمت لپ تاپ ایسوس قیمت لپ تاپ لنوو قیمت لپ تاپ اچ پی قیمت لپ تاپ ایسر قیمت سوئیچ سیسکو قیمت مودم دی لینک قیمت مودم تی پی لینک لپ تاپ قیمت مادربرد قیمت یو پی اس فروش یو پی اس قیمت پرینتر قیمت دوربین مداربسته قیمت پرینترهای اچ پی دوربین مداربسته قیمت گوشی موبایل قیمت پاوربانک قیمت گوشی سامسونگ قیمت هارد اکسترنال قیمت هارد اس اس دی قیمت فلش مموری قیمت باتری لپ تاپ
سفارش تبلیغ
صبا

چند نکته در یک پیام و یک نماز میّت

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم

با سلام

وقتی در متن پیام مقام معظم رهبری و کلماتی که در فراز آخر نماز بر پیکر حجة  الاسلام و المسلمین مرحوم هاشمی بیان کردند دقیق می‌شویم مطالبی به دست می آید که قابل تأمل است . به نظر این حقیر شخصیت عظیمی مانند مقام معظم رهبری همینطوری نمی‌نشینند یه چیزی بنویسند و تسلیتی عرض کنند و یا نمازکی بخوانند !! ... انتخاب کلمات توسط ایشان دقیق و دارای پیام خاصّی برای همه مخصوصاً خواص است :  

 

 

 

1- در پیام تسلیتشان از مرحوم هاشمی به عنوان حجة الاسلام و المسلمین یاد کردند در حالی که سالهاست ایشان را به عنوان آیت الله می شناسند! ( حتّی در پیامی که از دفتر ایشان برای مراسم یادبود مرحوم هاشمی داده شد همین تعبیر وجود داشت ) و این می‌تواند پیامهایی داشته باشد ( حتماً عزیزان فرهیخته به تفاوت معنایی این دو عبارت واقف هستند )

2- در قسمتی از پیام تسلیت می‌خوانیم : ... چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید ... نفرمود در همه برهه‌ها ... شاید منظورشان این بود که در برخی برهه‌ها راهشان مشترک نبوده !
3-
در قسمتی از پیام تسلیت می‌خوانیم : « ... و وسوسه‌ی خناسانی که در سالهای اخیر با شدّت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوتهای نظری بودند ... »  « وسوسه » یعنی درگوشی صحبت کردن ! ... گویا اشاره‌ی واضحتری در انتقاد از برخی اطرافیان آن مرحوم پیدا نکردند . و این نشان می دهد که بعضی از همنشینان مرحوم هاشمی به اختلافات مورد اشاره دامن می زدند !!

4- در ادامه این فراز می‌خوانیم :  « ... نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد. ... » و نفرمود علاقه من به ایشان !!( فتبصّر ! )

5- در قسمتی از پیام تسلیت می‌خوانیم : « ...  اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند ... » حرف اینجاست که در امور فقهی می توان اجتهاد داشت ( به فرض آیت الله بودن ! ) امّا سئوال اینجاست که آیا در امور سیاسی آن هم با وجود ولی فقیه می توان اجتهاد داشت!؟  و تازه :  به اجتهاد خود عمل کرد !!؟ 

در نمازی که بر ایشان خواندند هم چند چیز آدم را به فکر وادار می کند :
1- برخلاف دعایی  که عرفاً در نماز میّت مستحب است بخوانند؛ یعنی : اللهمّ انّا لانعلمُ منه الّا خیراً ( یعنی خدا یا ما جز خوبی از او ندیدیم ) آقا در نماز میّت برخلاف نمازهای قبلیی که خوانده بودند این عبارت را نفرمودند !
2- این فراز : « اللهمّ انّکَ انتَ قبضتَ روحه و انتَ غنیٌّ عن عذابه و هو محتاجٌ الی رحمتک » خدایا همانا تو روحش را قبض کردی در حالی که تو از عذابش بی نیازی و او به رحمت تو نیازمند است ... اگرچه برای همه می شود این دعا را کرد ولی چرا در نماز میّت، آنهم برای هاشمی رفسنجانی !؟
3- و یا این فراز « اللّهمّ انّه لایجیره و لایجیرنا منک احدٌ » یعنی : خدایا همانا کسی نمی تواند در مقابل تو او و ما را پناه دهد ( و اگر بخواهی عذاب کنی نجات دهد !! )
و « لایجدُ و لانجدُ منک ملتحداَ » ( و نمی یابد و نمی‌یابیم جز تو پناهگاهی )
و « لاتذکرهُ و لاتذکُرنا بخطایانا ! » ( خطاهای او و خطاهای ما را فراموش کن ! )
و « اللهمّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلمُ منه و منّا » یعنی ( خدایا بیامرز و رحم کن و بگذر از آنچه از او می دانی و از ما می دانی ! )

4- الهی عفوکَ ... 9 بار

در انتهای این مبحث ما هم مانند ولی امرمان  برای مرحوم هاشمی رفسنجانی از صمیم قلب غفران ورحمت و عفو الهیرا تمنا می‌کنیم

 اللهمّ عفوک

 
تاریخ : چهارشنبه 95/10/22 | 5:23 عصر | نویسنده : زین العابدین آذر ارجمند | نظر

  • paper | سبزک | تبلیغات متنی