دعای شب قدری ! - شین مثل شعور
سفارش تبلیغ
صبا ویژن

دعای شب قدری !

بسم الله الرّحمن الرّحیم

« دعا » و برخی چیزهایی که در باره آن نمی‌دانیم :

http://s1.picofile.com/file/7464013866/ghadr.jpg

خداوند حکیم در آیه آخر سوره فرقان می‌فرماید : قُل مایعبؤُ بِکمک ربّی لولا دعاءُکم ...  ( بگو پروردگارم به شما توجهی نمی‌کرد اگر دعایتان نبود ؛ و این اهمیّت دعا و « خواندن پروردگار و درخواست از او » را نشان می‌دهد .

وقتی سراغ کسی می‌رویم که چیزی از او بخواهیم سعی ما براین است که توجه او را به نیاز خود جلب کنیم و از آنچه نزد اوست بهره ببریم ؛ مخاطب ما ( غیر خدا ) از حال ما باخبر نیست امّا خدا چه ؟! هنگام خواستن از خدا باید یاذمان باشد که خواسته ما و خیر ما و ... پیش خدا مخفی نیست و او از ما برآنچه از او می‌خواهیم آگاه‌تر است ؛ از او درخواست می‌کنیم چون اولاً خودش فرمان داده ( ادعونی ... ) ثانیاً در « خواستن ما از او » در کنار « گرفتن » بالا رفتن مقام و ارج ما نیز هست ( مثل گندم که با خودش کاه هم دارد ) در آیات « قرض » می‌خوانیم که  « فیضاعفه له و له اجرٌ کریم » ؛ یعنی هم عین مال را برمی‌گرداند هم بیشتر از داده ما را می دهد و هم اجر و پاداش اخروی برایمان در نظر می‌گیرد .

درخواست ما از خدا باید درخواست طلبکارانه نباشد . کسی که می‌گوید از خدا خواستم ولی نداد واقعاً نادان است چرا که قبل از درخواست ما خدا اجابت کرده . همینکه از او خواسته‌ای توفیق و اجابت قبل از درخواست توست . امام علی ( علیه السلام ) می‌فرماید « کسی که چهار چیز به او داده شد از چهار چیز محروم نماند ... ( یکی‌اش این است : ) کسی که توفیق دعا کردن به او داده شد از اجابت محروم نماند ... »

ما در روز اینهمه در نماز و غیر آن می‌گوییم « سبحان الله » یعنی خدا پاک و منزه از هر عیبی است امّا اولین کسی که در مصائب و پیش آمدها متّهمش می‌کنیم خداست ! خدایا چرا س اینطوری شد ؟! ... چرا آنطوری نشد ؟! ... چرا فلان چیز ... چرا بهمان طور ... و ...

یکی از عللی که « نمی‌گیریم » این است که : کسی را که از او می‌خواهیم را نمی‌شناسیم . شاید مستحب بودن خواندن دعای جوشن کبیر ( که 1000 اسم خدا در آن آمده ) در شبهای قدر برای این باشد که با او که همه چیزمان از اوست و نخواسته می‌دهد کمی آشنا شویم .

دعا یا در جا اجابت می‌شود و یا با تأخیر داده می‌شود ( فواید تربیتی در آن است ) یا بهتر از آنچه خواسته‌ایم داده می‌شود یا خواسته ما به سودمان نیست که داده نمی‌شود یا اجر آخرتی آن بیشتر به سود ماست و ...

در ضمن اگر مقداری به آنچه در شکم خود می‌ریزیم و در چشمهایمان فر می‌بریم بیشتر دقت کنیم موانع اجابت دعا نیز ان شاء الله رفع خواهد شد .

در این شبها که باید قدر آن را دانست بیاییم « بهتر » از خدا بخواهیم .

بیا در این تاریکی که غرق آن هستیم

شبیه یک دشمن دوست را صدا بکنیم

خدای خوبی داریم حیف نیست فقط

فلان مریضه منظوره را دعا بکنیم

التماس دعا از همه خوانندگان عزیز دارم   
تاریخ : پنج شنبه 91/5/19 | 12:55 عصر | نویسنده : زین العابدین آذر ارجمند | نظر

  • paper | سبزک | تبلیغات متنی